RED BULL AIR RACE ROVINJ 13.4.2014
Lansko leto smo z mojim bratom, ženo, njeno sestro in hčerko obiskali letalski velespektakel RED BULL AIR RACE, ki se je prvič odvijal tako blizu nas, v Rovinju na Hrvaškem. Z uradnimi treningi se je vse začelo že v petek, 11.4. se nadaljevalo s kvalifikacijami v soboto in tekmo v nedeljo 15.4.2014. v zalivu Valdibora pred starim mestnim jedrom Rovinja.
RED BULL AIR RACE je mednarodna letalska dirka, ki jo je leta 2003 ustanovil Red Bull Gmbh. Danes velja za najspektakularnejšo letalsko tekmovanje na svetu. Tekmovalci v akrobatskih letalih morajo slalomirati skozi ovire, tako imenovane air gates, v najkrajšem možnem času, s čim manj kazenskih sekund. Celotna dolžina proge znaša nekje med 5 in 6 km. Pri tem lahko letala dosežejo tudi hitrosti med 406 do
426 km/h. Tekmovanje priznava tudi Svetovna letalska zveza. Del omenjenega tekmovanje je tudi pokal Challenger, ki velja za drugorazredno tekmovanje, a daje možnost pilotom, da si nabirajo izkušnje za mogoč vstop na tekme Masters klase. V njem tekmuje tudi naš pilot iz Noršinec, Peter Podlunšek. Ta je prav v Rovinju nastopil prvič na tem tekmovanju in osvojil 3. mesto. Gre za osemkratnega zmagovalca državnega prvenstva Slovenije v akrobatskem letenju. V svoji prvi sezoni je zasedel 9. mesto z 12 točkami. Največ točk v pokalu Challenger je drugače lansko leto osvojil francoz Francois le Vot. Podlunšek je nastopil samo na 4 dirkah, poleg Rovinja še v Veliki Britaniji in Maleziji, kjer je osvojil 5. mesto ter v ZDA, kjer je osvojil 4. mesto.
Vip center tekmovanja.
Leta 2014 je v tekmovanju Red Bull Air Race sodelovalo 12 pilotov. Za nastop med 12 najboljšimi moraš imeti licenco, to ti pa zagotavljajo le vrhunski rezultati na tekmovanjih v akrobatskem letanju pod okriljem mednarodne zveze za letalstvo.
Vsako tekmovanje sestoji iz treninga, kvalifikacij in tekme. Čas na zadnjem treningu določa štartni vrstni red kvalifikacij. Te so sestavljene iz dveh delov, hitrejši čas potem določa vrstni red tekme. Tekma nato poteka na izpadanje, sprva med sabo tekmuje šest parov. Nato šest zmagovalcev in dva najhitrejša tekmujejo za uvrstitev med najboljše štiri. Ti potem med sabo odločijo zmagovalca, vsak ima pri tem samo en poskus. Zmagovalec pri tem pobere 12 točk, točke pa osvoji najboljših osem pilotov.
Začetki tekmovanja segajo v leto 2001, ko je športni del Red Bulla dobil za nalogo ustvariti nov športni dogodek na svetu, ki bi privabljal množice. Prvo tekmo so leta 2003 izpeljali v Zeltwegu v Avstriji. Sprva je tekmovanje zajemalo le dve ali tri dirke, danes se čez sezono, ki traja od februarja do novembra zvrsti, kar osem dirk. Največ dirk je imela sicer sezona 2007, in sicer 10, največ tekmovalcev pa je sodelovalo leto pozneje, kar 15. Kot zanimivost naj omenim, da je do sedaj na tekmi prišlo le do ene nestreče, in sicer leta 2010, ko se je brazilski letalec Kindlemann zrušil v reko, pri čemer se ni poškodoval. Sezone 2011, 2012 in 2013 so bile odpovedane zaradi reorganizacije in vzpostavitve novih varnostnih meril.
Do sedaj so izpeljali že devet sezon, prvo je zmagal pionir tega športa, madžar Peter Besenyei, drugo leta 2004 je dobil američan, Kirby Chambliss, 2005 pa američan Mike Mangold, da bi v sezoni 2006 spet zmagal američan Chambliss. Drugo zmago je leta 2007 odnesel tudi Mangold. Leta 2008 je zmagal avstrijec Hannes Arch, naslednji dve sezoni je dobil britanec Paul Bonhomme, lansko leto pa je slavil britanec Nigel Lamb.
Let skozi ovire, air gates.
V Rovinju smo gledali spektakularno tekmo, katero je dobil avstrijec Hannes arch, pred Paulom Bonhommom in japoncem Yoshihidem Muroyo. Kasnejši skupni zmagovalec Lamb je osvojil šele 8.mesto. Pri tem je zanimivo, da je Lamb zmagal le na dirki v Maleziji, a je osvojil kar pet drugih mest na ostalih preizkušnjah.
Letošnja sezona, 2015, zajem prav tako osem dirk. Prvo v Abu Dabiju je dobil Paul Bonhomme, tretja dirka bo letos prav tako v Rovinju, in sicer 30. in 31. maja., pred tem bo še dirka na Japonskem, v Chibi. Sledile bodo še dirke v Budimpešti,v britanskem Ascotu, avstrijskem Spielbergu. Sezona se bo končala z dvema tekmama v ZDA, prva bo v Forth Worthu, na znamenitem dirkališču Texas motor Speedway, zadnja pa v Las Vegasu, na dirkališču Las Vegas motor Speedway.
Pogled na množico obiskovalcev ob progi. Tekmo naj bi si ogledalo več kot 50.000 obiskovalcev.
Pri tem velja omeniti pozitivno segment tekme, to je izjemna kulisa, ki jo daje Rovinj temu tekmovanju. Prav tako negativno, nepripravljenost mesta na takšno maso obiskovalcev. Vse se je začelo že v Kanfanarju, na avtocestnem izhodu za Rovinj. Kljub temu, da smo se na pot odpravili šest ur pred samo tekmo, smo prišli na samo tribuno le 10 minut prej. Najprej smo obtičali pred cestninsko postajo, kjer je bila več kilometrska kolona, nato pa še na stari cesti, ki vodi od izhoda iz avtoceste do samega Rovinja. Na dan tekme bi po mojem mnenju organizatorji lahko spremenili prometni režim, ki je povzročal vsesplošni kaos.
Po prihodu v Rovinj prav tako nisi mogel nikjer parkirat. Kljub organiziranem parkiranju organizatorji niso zagotovili dovolj parkirnih mest. Tako smo parkirali okoli tri kilometre od kraja dogodka in se v center vračali z avtobusom, ki so dejansko bili dobro organizirani, a jih je bilo v tistem trenutku premalo, saj so bili nabito polni. Prava kalvarija pa se je odvijala po koncu tekmovanja, ko več kot uro nismo mogli zapustiti Rovinja, saj se je zgodil prometni kolaps. Šele ob posredovanju policije so nas spustili iz mesta in to tako, da smo morali nadaljevati pot skoraj do Pule in smo se šele nato lahko vrnili na avtocesto.
Podium treh najboljših.
Po koncu tekme smo si privoščili tudi krajši sprehod po samem centru mesta.
Pri tem velja omeniti, da so restavracije in lokali pokali po šivih. V enem od njih so nam dve uri po kocu tekme rekli, da razen đusa in ene vrste glavne jedi ne moremo več nič dobiti, saj jim je vse zmanjkalo.
Kljub vsemu gre za edinstveni dogodek, ki se ga tudi leto splača udeležiti. Upajmo, da so se organizatorji iz lanske izkušnje kaj naučili.