petek, 23. november 2012

PO NIZOZEMSKI - OD CVETOČIH POLJ, PRISTANIŠČ, MODRE KERAMIKE, DO MUZEJA NA PROSTEM

Poleg Amsterdama smo obiskali še osem drugih mest. O tem priča spodnja fotogalerija.

AALSMER
Majhno mestece v bližini Amsterdama, znano predvsem po borzi cvetja.


V tej stavbi, ki spada, po površini, med največje stavbe na svetu, poteka največja dražba cvetja na svetu. Cena cvetja se tukaj določa na podlagi dnevnega povpraševanja in ponudbe.


Vsak delovni dan se na tem mestu trguje z 19 milijonov kosov cvetja.


Dražbo si lahko ogledajo tudi obiskovalci.

KEUKENHOF

Leži blizu mesta Lisse, znanj je po največjem nasadu cvetja na svetu. Nekateri mu pravijo kar vrt Evrope.


Nasad cvetja naj bi bil velik kar 32 ha, vsako leto pa posadijo okoli 7 milijonov cvetlic. Vrt je odprt dva meseca, od sredine marca do sredine maja. Deluje že 63 let.


Bil je odprt z dvojnim namenom. Prvič zato, da bi naj vsem cvetličarjem v Evropi omogočili, da na enem mestu predstavijo svoje hibride, in drugič, poskušali so spodbuditi nizozemsko izvozno industrijo cvetja. Ta bi danes naj bila največja na svetu.


Vsako leto se v parku predstavi ena država. Letos je to bila Poljska.

DELFT

Mesto, ki leži južneje od Amsterdama. Znano predvsem po treh stvareh. Po keramični delavnici, Delft Blue Pottery, po slikarju Veermerju in po Tehnološki univerzi.


Delft Blue Pottery - ena od dveh delavnic, ki proizvajata originalno delftsko keramika. Pred 300 leti bi jih naj bilo še več kot 30. Ko ni bilo več izvoza keramike iz Kitajske, so jo začeli proizvajati v državi.


Gre za izjemno drage izdelke, tudi najmanjši stanejo več kot 10 evrov. Pri nakupu dobiš tudi certifikat.


Nieuwe Kerk (Nova cerkev) - gre za protestantsko cerkev, ki leži na glavnem trgu, nasproti mestne hiše. Znana po drugem najvišjem stolpu v državi, po mavzoleju Wiljema Oranškega in po grobnici ostalih članov družine Oranje.


Nekdanja mestna hiša, danes namenjena predvsem porokam. Zgrajena med leti 1618-1620.


Spomenik Hugo Grotiusu - nizozemski pravnik, pesnik, filozof. Je eden od začetnikov mednarodnega prava. Tudi on je pokopan v Novi cerkvi.


Hiša slikarja Johaneesa Vermeerja - gre za enega bolj znanih nizozesmkih slikarjev. Ustvaril je le nekaj slik. Predvsem je slikal domači notranji interier hiš. Najbolj znana slika naj bi bila Deklica z bisernim uhanom.

ROTTERDAM

Drugo največje mesto v državi, znano po največjem pristanišču v Evropi in po univerzi Erasmus.


Opazovalni stolp EUROMAST, zgrajen za Floriado leta 1960. Sprva naj bi bil visok 101 m, nato so mu še dodali vesoljni stolp, zdaj meri kar 186 m.


Stadion De Kuip - verjetno najpomembnejši stadion v državi. Zgrajen pred 75 leti. Gostil je kar 10 final evropskih tekmovanj, nazadnje finale pokala Uefa, leta 2002. Prav tako je bilo na njem odigrano finale EURA 2000, med Francijo in Italijo. Sprejme okoli 51.000 gledalcev.


V ozadju največje pristanišče v Evropi in po prometu drugo največje na svetu. Za Šanghajskim.

DEN HAAG

Tretje največje mesto Nizozemske. Sedež nizozemske vlade, parlamenta, vrhovnega sodišča in tudi vseh tujih veleposlaništev. Kljub temu je po ustavi glavno mesto Amsterdam. Tukaj je tudi sedež Meddržavnega sodišča in Mednarodnega kazenskega sodišča.


Sedež nizozemske vlade in parlamenta.


Spomenik Wiljemu Tihemu oz. Oranškemu. Bil glavni vodja upora proti špancem. Stoji pred palačo Noordeinde.


Noordeinde - ena od treh palač nizozemske kraljeve družine. Sprva je bila mišljena kot zimska rezidenca nizozemskih kraljev, danes velja za delovno palačo kraljice Beatrix.


Palača Miru - v njej sedež Meddržavnega sodišča, Trajnega sodišča za arbitraže, Akademije za mednarodno pravo .

SCHEVENINGEN

Mesto ob severnem morju, v neposredni bližini Haaga. Znano kot letno letovišče, predvsem Rusov in po zaporo za zločince iz vojne v bivši SFRJ.


Hotel Kurhaus - najbolj znamenita stavba letovišča. Zgrajen pred skoraj 120 leti. Vmes je bil zaprt, odprt spet od leta 1979.


Velika peščena plaža v Scheveningu.

ZAANSE SCHANS

Mesto znano po muzeju na prostem, hrani zbirko zgodovinskih mlinov in hiš.


Nizozemska je poznana kot ena od najbolj znanih pridelovalk sira, obstajajo tudi tržnice za prodajo sira. Najbolj znana sira sta Edamec in Gauda. Mi smo si ogledali proizvodnjo sira.


Pred mlinom.


Cokle so na Nizozemskem popularne že več kot 700 let.


Ogledali smo si tudi proizvodnjo cokel.

VOLENDAM

Mesto, ki leži v neposredni bližini mesta Edam, znanega po siru. Sprva je veljal za njegovo pristanišče, kasneje je Edam dobil svoje pristanišče.


Mesto je znano predvsem po starih ribiških ladjah in po eni od najbolj prepoznavnih narodnih noš države.

četrtek, 22. november 2012

PO NIZOZEMSKI - AMSTERDAM


 Moja želja, od nekdaj, je bil obisk Amsterdama. Mesto je znano tudi pod izrazom Severne Benetke, zaradi kanalov, ki jih je v mestu res veliko. Mesto sem obiskal v sredini aprila. Mesto ni zelo veliko ima pa veliko raznih znamenitosti, ki jih prikazujem v spodnji fotogaleriji. Kdorkoli se bo kdaj ustavil v Amterdamu, si mora sigurno ogledati stadion, trg Dam, galerijo Van Gogh ter muzej Heineken. Doživetje predstavlja tudi vožnja z ladjico po kanalih. 


Križi sv. Andreja - so v vseh simbolih mesta. Predstavljajo spomin na tri dogodke (poplava, požar, bolezen), ki so skoraj izbrisali mesto.


Amsterdam Centraal - najpomembnejša železniška postaja mesta oz. eno od najpomembnejših železniških stičišč v državi. Prav tako je tukaj glavno stičišče vseh treh linij metroja.


Mesto koles - mesto je izjemno prijazno do kolesarjev. V to se lahko prepriča vsak, ki kdaj obišče Amsterdam. Obstajajo celo garažne hiše za kolesa. Kar pol milijona koles naj bi bilo v mestu. Pogoste pa so tudi kraje, večino koles na koncu najdejo v kanalih.


Trg Dam - glavni trg mesta. Na njem najdemo številne znamenitosti, od kraljeve palače, do Nove cerkve, nacionalnega spomenika, muzeja Madame Toussads. Od tukaj se je mesto začelo razvijati. Na njem smo pečat pustili tudi mi. Pred tekmo s Španijo, na EP 2000,  se je na koncertu tria Predin-Lovšin-Kreslin zbralo okoli 12.000 slovencev.

Na sliki Kraljeva palača, ki je sprva sližila mestnim oblastem, nato kraljem. Danes je ena od treh palač, ki so na razpolago nizozemski kraljici Beatrix. Zgradba je bila zgrajena leta 1655.


Nova cerkev - zgrajena zaradi premajhnosti Stare cerkve pred dobrimi 600 leti. V njej je bilo opravljenih večina kronanj kraljeve družine. Nazadnje kraljice Beatrix, leta 1980.


Nacionalni spomenik - spomenik posvečen 2. svetovni vojni in njenim žrtvam. Vsako leto, 4. maja je na tem mestu spominska slovesnost.


Kava na trgu Dam stane dobre 4 evre.


Muzej Madame Toussads - muzej je ustanovila Marie Toussads, ki se je ukvarjala z izdelavo voščenih lutk. Originalni muzej stoji v Londonu. Poleg Amsterdama pa še na Dunaju, Berlinu in Blackpollu.


Ulica Kalverstraat - najdražja nakupovalna ulica v mestu. Začne se na trgu Dam in je dolga
okoli 800 m.


Bloemen Markt (tržnica cvetja) - edina tržnica cvetja na vodi, na njej deluje 15 cvetličarjev.


Magna Plaza - nekdaj sedež glavne pošte v mestu, danes velik nakupovalni center.


Westerkerk (Zahodna cerkev) - največja cerkev v mestu. Do izgradnje Rembrandtovega stolpa je bil njen zahodni stolp najvišji v mestu. Leta 1966 se je v cerkvi poročila kraljica Beatrix, cerkev je omenjena tudi v dnevniku Anne Frank.


Hiša Anne Frank - v njej se je, s svojo družino in s še štirimi, skrivala Anna Frank. Osem ljudi je dve leti živelo na manj kot 50 kvadratnih metrov. Po odkritju so vse odpeljali v taborišče, preživel je le oče Otto, ki je kasneje objavil hčerkin dnevnik. Danes v njej muzej, gre pa za drugo najbolj obiskano znamenitost mesta.


Ulica rdečih luči - leži v najstarejšem delu Amsterdama. Sestavljajo jo številne zgradbe, v katerih se nahaja okoli 300 sob z rdečo lučjo. Tukaj najdemo tudi sex, peep in coffee shope, prav tako muzej sexa.


Rembrandtova hiša - tukaj je živel eden od najslavnejših nizozemskih slikarjev, danes v njej muzej.


NEMO - muzej v obliki ladje. Gre za četrto najpomembnejšo znamenitost v mestu. Tukaj se nahaja največji znanstveni muzej na Nizozemskem.


Ladijski muzej - pred njim stoji replika tovorniške ladje Amsterdam, ki je bila v lasti Nizozemske Vzhodnoindijske družbe in, ki je potonila na poti v Indijo.


Tehtnica - hiša v kateri so tehtali izdelke, sprav bila zgrajena kot del mestnih vrat.


Stopera - stavba, ki združuje mestno in operno hišo.


Skinny Bridge (Suhi most) - današnji most zgrajen leta 1934, prvotni pa že leta 1691. Okrašen je z več kot 1000 lučmi in naj bi bil največkrat slikana mestna znamenitost. Imenujejo ga tudi most Magere, po sestrah Magere, ki naj bi na tem mestu zgradile most, ker sta živeli vsaka na svoji strani mesta.


Najbolj znan napis v mestu.


Museumplein - trg dobil ime zaradi lokacije. V okolici Rijkmuseum, galerija Van Gogh, muzej Stedelijk in muzej diamantov.


Leidesplein - najboljše mesto za zabavo in nočno življenje v mestu. Tukaj najdemo razne pube, restavracije ipd.


Galerija Van Gogh - najbolj obiskana znamenitost mesta. Hrani največjo zbirko del Van Gogha.


Rijkmuseum (nizozemski državni muzej) - tretja najbolj obiskana znamenitost v mestu in državi. Sprva je ta muzej stal v Den Haagu, pred dobrimi 200 leti so ga preselili v Amsterdam.


Coster Diamonds - gre za eno od najstarejših brusilnic na svetu. Pred petimi leti so odprli tudi muzej. Znani predvsem po dveh stareh. Po tem, da je bil tukaj izbrušen najmanjši diamant na svetu.


In kot drugo. Brusili so tudi diamant na kroni Britanske kraljice Mary.


Pivovarna Heineken - danes muzej Heineken Experience. Gre za tretjo največjo pivovarno na svetu. V tej stavbi danes muzej in uprava, samo pivovarno so preselili. Ustanovil jo je Gerard Adriaan Heineken, leta 1864.


Del podjetja je več kot 170 blagovnih znamk piva . Najpomembnejša je Heineken Pilsener. Kot zanimivost, v prvih 25 letih je dobilo štiri nagrade, te so danes zapisane na etiketi piva. V pivovarni ob nakupu vstopnice dobiš dva kozarca piva.


Amsterdam Arena - največji nizozemski stadion, odprt leta 1996. Leta 2013 bo gostil finale Lige Evropa. Stadion je med drugim gostil finale lige prvakov leta 1998 (Juventus-Real), tekme EP 2000 npr. polfinale med Nizozemsko in Italijo ter tekmo Slovenija-Španija. Tukaj so gostovali tudi Rolling Stones, Michael Jackson ipd. Na njem je tudi muzej Ajaxa. Gre za stadion najvišje kategorije.