sreda, 17. oktober 2012

PO POTEH TROJANSKEGA KROFA, LEKARNIŠTVA, DONATA MG...


Danes sva se z ženo odpravila na obisk k mojemu dobremu prijatelju, bivšemu sošolcu Leonu in njegovi družini. Že nekaj časa je minilo od obdobja, ko sva še skupaj gulila šolske klopi oziroma, kar je bilo takrat pomembneje, počela take in drugačne stvari (mladost je norost), o čemer bi lahko pisal v nedogled, pa raje nebi. Njega je življenska pod vodila v Podčetrtek, kjer si je ustvaril svojo družino. Z ženo sva lep jesenski dan izkoristila tudi za ogled številnih turističnih zanimivosti, ki jih srečaš na poti do tja.

TROJANE

Najprej sva se ustavila na kosilu v "Gostišču s tradicijo", oziroma na Trojanah. Gre za eno najbolj znanih slovenskih gostišč, ki ga ne poznamo le doma, ampak ga poznajo tudi skorajda po celi Evropi oziroma še dlje.

Sam kraj naj bi bil prvič omenjen že daljnjega leta 1229. Najstarejši gostinski objekt, ki je ohranjen še danes pa naj bi bil iz leta 1849. Ključno je bilo predvsem obdobje pred dobrimi petdesetimi leti, ko je vodenje gostilne prevzela Rajka Konjšek. Prav ta gospa naj bi bila najbolj zaslužna za razvoj, ki se je potem zgodil. Iz razmišljanja, kaj ponuditi gostom ob malici je zamesila testo za krofe. Ti naj bi bili tako dobri, da so jih gostje razgrabili. Verjetno si tedaj ni mislila, kakšna uspešnica bodo postali njeni krofi, njen izdelek je postal izdelek, ki je ime kraja ponesel v svet. Danes je trojanski krof zaščiten z zlatim znakom slovenske kakovosti. Po različnih internetnih straneh pa je možno zaslediti, da so jih spekli že več kot sto milijonov.



Gostišče Trojane



Kosilo na Trojanah


Velika gneča v prodajalni krofov. Kot kaže tudi odprtje avtoceste ni zmanjšalo obiska. Najbolj priljubljen ostaja krof z marelično marmelado.

OLIMJE

Olimje - vas številnih znamenitosti. Minoritski samostan, čokoladnica, Jelenov greben, Koča pri čarovnici, pivovarna in pivnica Haler. Dve izmed teh sva si ogledala tudi midva.



Minoritski samostan Olimje - Sprva grad, ki je na tem mestu stal že v 11. stoletju in je pripadal pilšteinskim grofom, lastnica je bila npr. tudi Ema Krška. Grad je menjal več lastnikov. Predvsem pomembno je bilo stodvajsetletno obdobje redovnikov pavlincev. Za čas njihovega bivanja je grad pridobil veličastno cerkev, lekarno, urejeno okolico itd. Avstrijski cesar Jožef II. je leta 1782 samostan ukinil. Kasneje je samostan bil prodan grofom Attemson, ki so del gradu porušili, po koncu 2. svetovne vojne je bil nacionaliziran. Po 217 letih, leta 1999 so manjši bratje sv. Frančiška Asiškega, tako imenovani minoriti, zopet oživili samostan.


Pred samostanom se nahaja botanični vrt. Na njem lahko najdemo več kot 200 različnih zdravilnih zelišč. Že v času pavlincev se je začelo sistematično proučevanje zelišč. Ti so gojili in nabirali zdravilne rože in iz njih pripravljali zdravila. O obstoju vrta priča slika samostana iz leta 1681. Slavno zeliščarsko tradicijo so zopet oživeli patri minoriti. Ob ogledu vrta dobiš informacijo o vsaki zdravilni rastlini, ki tam raste, npr. za katero vrste bolezni se uporablja.



Cerkev so leta 1665 začeli graditi pavlinci v baročnem stilu. Posebej je potrebno omenizi mogočen oltar posvečen Mariji Vnebovzeti. Gre za enega največjih zlatih oltarjev v Sloveniji. Oltar je narejen iz treh nadstropij. Nad kipom Marije je slika Jezusovega krsta, nad njim kronanje Device Marije. Na njem najdemo še 12 kipov svetnikov in svetnic, na vrhu pa kip nadangela Mihaela.


Pavlinci so v pritličju levega stolpa gradu, uredili prostor, ki se danes imenuje Stara lekarna. Ta naj bi danes bila tretja najstarejša ohranjena lekarna v Evropi (za Parizom in Dubrovnikom). Leta 1780 je lekarno s čudovitimi freskami opremil Anton Lerchinger iz Rogatca. Freske predstavljajo različne motive iz svetega pisma, prav tako podobe slavnih zdravnikov (na sliki podoba Hipokrata). Potem, ko je cesar Jožef II. razpustil samostan, se je ta prostor uporabljal kot shramba za poljske pridelke.


Stara lekarna


Vas Olimje je leta 2009 prejela zlato medaljo za najbolj urejeno vas v Evropi.


Čokoladnica Olimje - prvi napis čokoladnica naj bi se v Sloveniji pojavil na stari ljudski šoli v Olimju. Tradicija izdelovanja čokolade sega v 19. stoletje


Butik - prodaja številnih oblik čokolade, od čokoladnih kovancev, pralin, do prazničnih izdelkov iz čokolade itd.

PODČETRTEK

Gre za občino oz. največji kraj na Soteljskem, ki šteje komajda nekaj več kot 500 duš. Kraj je najbolj znan po toplicah, ki so se nekdaj imenovale »Atomske toplice«, danes pa nosijo ime podjetja, ki s toplicami upravlja. Izvire termalne vode so začeli izkoriščati šele v 50. letih 20. stoletja, medtem, ko se je turistična in zdraviliška dejavnost začela razvijati šele po letu 1966, ko so zgradili prvi bazen. Terme so znane po blago radioaktivni termalni vodi s temperaturo  30-37°C, ki vsebuje  kalcij, magnezij in hidrogen-karbonate.


Vhod v Terme Olimia


Grad Podčetrtek - prva omemba grajskega poslopja sega v leto 1261. Skozi čas je menjal več lastnikov. Naj omenim le grofe Attemse, ki so imeli v lasti tudi samostan v Olimju. Danes se grad nahaja na robu propada, čeprav z 900 leti sodi med najstarejše gradove na slovenskem. Njegov zaton se je začel po 2. svetovni vojni. V veliki meri je bil izropan, v njem so bila nato stanovanja, kasneje celo zasebna kurja farma.

ROGAŠKA SLATINA

Kraj v spodnjem Posotelju. Znan predvsem po turistično-zdraviliški dejavnosti, po kozmetiki in steklarstvu.

Steklarstvo

Razmah po letu 1927, ko je družina Abel odprla steklarno v Rogaški. Dvajset let kasneje je v kraju začela delovati tudi steklarska šola, danes edina te vrste v Sloveniji. Steklarna je znana po visokokvalitetnih izdelkih iz brušenega kristalnega stekla in kristalina. Kar 80 % proizvodnje je namenjeno v tujino. Predvsem v ZDA in Nemčijo. Danes je steklarna Rogaška d.d. eden izmed vodilnih proizvajalcev kristalnih izdelkov na svetu.


Prodajalna steklarne Rogaška

Turistično-zdraviliška dejavnost, kozmetika

Čeprav je bila njena zdravilna moč znana že mnogo prej, je v pisnih virih Slatinska mineralna voda omenjena šele leta 1572. Mednarodni sloves pa naj bi pridobila leta 1665, ko naj bi se, s pitjem te vode, pozdravil hrvaški ban Petar Zrinjski. Zdravilišče je bilo ustanovljeno slabih 150 let kasneje, leta 1803. Kot zanimivost, prvo leto naj bi v zdravilišču naenkrat lahko prenočilo le 25 gostov. Ob koncu 19. v začetku 20. stoletja so bili zgrajeni prvi hoteli. Zdraviliški dom, Strossmayer, osrednja zdraviliška dvorana (kristalna dvorana).


Grand hotel Rogaška superior - kot gostje naj bi tukaj nekoč bivali člani družin Habsburg, Bonaparte, Karadžordževič. Goste naj bi zabaval svetovno znani pianist Franz Liszt.



Park v zdravilišču


Kozmetika Afrodita - ena od pomembnejših vej gospodarstva Rogaške je tudi kozmetika. Začetki podjetja segajo v 70. leta preteklega stoletja. Vse se je začelo s kozmetičnim salonom na  sliki. Ta v zdravilišču Rogaška deluje še danes. Sprva je šlo le za popestritev zdraviliške ponudbe, kasneje pa je iz teh začetnih korakov zraslo danes priznano podjetje Kozmetika Afrodita.


Pavilijon


Pred zdraviliškim centrom stoji kip Borisa Kidriča, partizana, politika in narodnega heroja. Bil je organizator OF Slovenije.


Vrelec Donata - leta 1908 so v Rogaški našli mineralizirano vodo Donat. Ta izvira iz globin od 280 do skoraj 600 m. Po vsebnosti magnezija gre za edinstveno mineralno vodo na svetu. Njeno pitje pomaga ljudem s presnovnimi težavami. Kot sva lahko videla poteka pitje te vode v tako imenovani Pivnici mineralnih vod. Vsak, ki je tam na terapiji prejme kozarec z merilnikom. Koliko te vode spije in kolikokrat na dan, določi zdravnik. Poleg Donata je v pivnici tudi izvir vode Styria, ta naj bi vsebovala manj mineralov, imela blažji učinek kot Donat.

Ni komentarjev:

Objavite komentar