sobota, 12. julij 2014

České Budějovice 3.7.2014



Glavno mesto Češke pokrajine Južna Bohemija. Mesto ustanovljeno s strani Otokarja II. Přemysla v letu 1265. Mesto je v 13. in 14. stoletju imelo dve prekrasni cerkvi in obzidje. V požaru, leta 1641, je bilo večina mesta uničenega. Danes mesto predstavlja pomembno industrijsko središče Južne Češke, pri čemer v svetovnem smislu izstopa pivovarna Budweiser Budvar. Mesto je tudi pomembno univerzitetno središče pokrajine Južne Bohemije. Danes šteje nekaj manj kot 100.000 prebivalcev. Glavni atrakciji mesta sta pivovarna Budweiser Budvar in trg Otokarja II. Přemysla v centru mesta z baročno modro-belo mestno hišo. Mesto tudi predstavlja eno od glavnih prizorišč Haškove novele Dobri vojak Švejk.

1. Glavni trg Otokarja II. Přemysla z mestno hišo in Samsonovo fontano.


Osrednjo točko mesta predstavlja trg Otokarja II. Přemysla. Okrog 133 x 133 m velikega trga je velika večina zgradb zgrajenih v srednjem veku. Njihovi nemški lastniki so jim kasneje dali renesančni in baročni izgled.



Trg je bil v začetku velika tržnica. Kot zanimivost velja omeniti, da je na njem še danes možno brezplačno parkirati. Tega danes več ne vidiš vsepovsod.


Jutranja kavica na glavnem trgu.


Ena od dveh osrednjih znamenitosti trga je baročna, modro-bela mestna hiša s tremi stolpi. Zgrajena je bila s strani Antonia Martinellija med leti 1727-1730. Pred tem je na tem mestu stala renesančna zgradba iz 16. stoletja, ki jo je dal Martinelli prenoviti. 


Na vrhu mestne hiše so štiri skulpture, ki so nastale z delom Josefa Dietricha, ki predstavljajo modrost, pogum, pravičnost in previdnost. Na vrhu najvišjega stolpa je kip češkega leva. Posebnost mestne hiše so tudi od 8 do 60 kg težki zvonci, ki jih upravlja računalnik in, ki lahko odzvonijo do 80 različnih glasbenih motivov, odvisno od letnega časa. Omeniti velja tudi spominsko ploščo predsednika Tomasa Masaryka, ki je mesto obiskal leta 1918.


Drugo znamenitost trga predstavlja Samsonova fontana. Ta izjemna baročna skulptura je bila zgrajena med leti 1721-1727. Njen premer znaša kar 17 m. Oblikoval jo je Josef Dietrich, na sredini le nje je skulptura Samsona z levom. Leta 1999 so fontano obnovili, od takrat so vse originalne skulpture iz fontane premestili v mestni hišo. Na fontani so jih nadomestil s kopijami.


Fontana je v začetku predstavljala edini vir vode za mesto.



2. Črni stolp in katedrala svetega Nikolaja.

Pomembni znamenitosti mesta stojita na obrobju glavnega trga. Prva je gotsko-renesančni stolp iz leta 1577. Ta sprva služil kot zvonik in kot razgledni stolp. Danes v njem trije zvonovi, do vrha, kjer se odpira prekrasen razgled na Budejovice, vodi 225 stopnic. Cerkev svetega Nikolaja je bila prvotno zgrajena v 13. stoletju, vendar je leta 1641 pogorela do tal. Kasneje so zgradili novo v baročnem  stilu. Mogoče osrednja znamenitost cerkve je slika smrti Device Marije iz leta 1740.


3. Samostan in cerkev žrtvovanja Device.

Zgrajen v 13. stoletju in spremenjen v 14. stoletju s strani Petra Parlerja. Samostan je bil ustanovljen istega leta kot mesto, leta 1265. Cerkev je zgrajena v gotskem stilu, z baročnimi in rokoko motivi ter z izjemnimi freskami iz srednjega veka.


4. Reki Malše in Mlyinska stoka.

Skozi center mesta teče reka Malše in vodni kanal, ki je bil deloma umetno narejen, Mlyinska stoka, na sliki spodaj.


5. Pivovarna Budweiser Budvar

Osrednje podjetje v mestu predstavlja pivovarna Budweiser Budvar, ki je znana po tem, da proizvaja pivo Budweiser Budvar v EU, Czechvar v ZDA, Kanadi, Mehiki, Panami, Braziliji in Peruju. Drugod po svetu se njeno pivo imenuje Budejovicky Budvar oz. Budweiser. Zakaj prihaja do razlike, o tem kasneje. Pivovarna izvaža svoje pivo v več kot 60 držav sveta. V Nemčiji je npr. druga najpomembnješa uvozna znamka piva.


Zgodovina pivovarstva v mestu sega v 13. stoletje, ko je mesto pridobilo pravice za proizvodnjo piva.Originalno pivo Budweiser so prvič proizvedli leta 1785. Leta 1871 so ga prvič izvozili v ZDA. 15 let kasneje je pivo z imenom Budweiser začel proivajati oz. uporabljati to blagovno znamko največji svetovni pivovar Anheuser-Busch, ki jo je registriral dve leti kasneje. Od tukaj izvirajo različna imena za pivo iz Budejovic. Ker je novo podjetje, ki so ga ustanovili češki pivovarji leta 1895, z imenom Budvar, tudi začelo proizvajati pivo z imenom Budweiser in ga izvažati v ZDA je prišlo do spora, ki se je končal z dogovorom, da Anheuser-Busch lahko prodaja pivo z imenom Budweiser le v Severni Ameriki, češko pivo pa se tam lahko prodaja le pod imenom Czechvar. V EU je ameriško pivo znano pod imenom Bud. Dogovor je bil sklenjen 1938. Samo ime Budweiser drugače izvira iz prvotnega imena mesta, ki se je do leta 1925 imenovalo Budweis.


Zgodovinska slika pivovarne Budweiser Budvar.


Današnje podjetje.


Danes pivovarna na letni ravni proda okoli 1,424,000 hektolitrov piva. Ob letu ustanovitve so proizvedli samo 51,100 hektolitrov piva. Pivovarna je tudi prejemnica številnih nagrad. Tako je npr. prejela zlato medaljo na svetovni razstavi v Pragi leta 1896, tretje mesto na podelitvi v Avstraliji. Na češkem je bilo njeno pivo šestkrat proglašeno za pivo leta.


Del pivovarne je tudi velika pivnica v kateri je mogoče poizkušati vseh sedem blagovnih znamk pivovarne in se okrepčati s češkimi specialitetami. Kot zanimivost je potrebno omeniti tudi omaro s krigli, ki imajo svoje lastnike. Ti ob obisku pivnice pijejo iz teh vrčev.


Del pivovarne je tudi trgovina s pivom in s spominki pivovarne.


Pivovarna proizvaja sedem vrst piva - Original, Classic, Special, Dark, Free, Strong, Cvikl. Te vrste piva proizvajajo pod blagovno znamko Budweiser Budvar. Leta 2007 so dodali še eno blagovno znamko, imenovano Pardal. Pod to blagovno znamko proizvajajo štiri vrste piva, med drugim tudi varianto Radler.



Trgovinica piva v sami pivovarni.


Letno obišče pivovarno okoli 40,000 obiskovalcev. Poleg same zgodovine pivovarne te odpeljejo skozi celotni proces proizvodnje piva v pivovarni in to za samo 120 čeških kron po osebi, torej približno za 4,5 evra. Sam ogled pivovarne traja slabo uro. 


Vse se začne pri dveh arteških vodnjakih. Kot vemo, voda predstavlja eno od poglavitnih sestavin piva. Vodo za Budweiser črpajo iz 300 m globokih vodnjakov. Ta voda ima skoraj popolno sestavo in ne rabi skoraj nobene kemične obdelave. 


Seveda pa uspeh piva ne sloni samo na vodi, ampak tudi na izbranem Moravskem sladu, odličnim hmeljem in originalnem Budvar kvasu. K odličnosti po besedah vodičke pripomore tudi tradicija, originalna receptura in modrost čeških pivovarjev.

Ogled smo nadaljevali v hiši piva. Tukaj dejansko poteka proizvodnja Budweiser Budvar piva. Pivo v osmih sodih nastaja približno deset ur. Sam proces sestavljajo tri faze.



Procesu proizvodnje piva sledi fermentacija. Rezultat le-te je transformacija škrobnega sladkorja v alkohol in karbonov dioksid. Ta proces traja deset dni.


V času ogleda pivovarne ti postrežejo tudi z njihovim pivom.


Za svoje pivo uporabljajo, poleg hmelja, češki, karamelni, praženi in bavarski slad


Končna faza proizvodnje Budweiserja - etiketiranje, pranje steklenic, polnjenje in pakiranje...

Spodnja slika prikazuje aparat, ki pri 80 stopinjah pere steklenice za pivo. V eni uri jih lahko opere 44,000. Pot ene steklenice traja 13 minut. Aparat prav tako odstrani vse poškodovane steklenice. 


Nato sledi polnjenje steklenic. V eni uri lahko napolnijo tudi do okoli 40,000 steklenic piva. Nato sledi etiketiranje steklenic, v eni uri do 50,000 le teh.


Na koncu se steklenice pakirajo v kartone in druge embalaže.


Odhod piva iz pivovarne.

Ni komentarjev:

Objavite komentar