ZMAGOSLAVJE PETRA PREVCA V BISCHOFSHOFNU 6.1.2016
Že nekaj let je bila moja želja, obisk skakalne tekme v okviru Turneje štirih skakalnic, oziroma Novoletne turneje, ki predstavlja najprestižnejše tekmovanje v svetu smučarskih skokov. In letos, ko je blestel naš orel Peter Prevc je bila imenitna priložnost za obisk omenjenega dogodka. Tako sem se ob mnogih težavah, namreč večina slovenskih turističnih agencij je v trenutku razprodala svoje aranžmaje, znašel na odločilni tekmi 63. Novoletne turneje v avstrijskem Bischofshofnu.
Tekme Novoletne turneje se tradicionalno odvijajo na štirih prizoriščih, ki se nikoli niso spreminjala, spreminjal se je mogoče le vrstni red tekem v določenem kraju. Prav tako velja omeniti, da v 63 letih še nikoli ni odpadla nobena tekma Novoletne turneje.
Kot rečeno, turneja se vsako leto odvija na štirih skakalnicah, na kar nas je opozorila tudi tabla takoj ob prihodu v Bischofshofen. V zadnjih nekaj letih se turneja začne na skakalnici Schattenberg v nemškem Oberstdorfu, nadaljuje s tradicionalno tekmo na novoletni dan na skakalnici Olimpiya v Garmisch Partenkirchnu, se preseli v Avstrijo s tekmo na Innsbruškem Bergislu in se zaključi na skakalnici Paula Ausserleitnerja v Bischofshofnu.
Zjutraj smo se tako izpred Hale Tivoli z avtobusom odpeljali v 235 km oddaljeni Bischofshofen. Kraj z okoli 10.300 prebivalci, ki leži v zahodni Avstriji, v deželi Solnograški.
Kraj predstavlja pomembno železniško središče, prav tako leži ob pomembni cesti A 10, ki povezuje Salzburg z Beljakom. Razen novoletne turneje samo mesto skorajda ni poznano po ničemer drugem. Omeniti velja le dve cerkvi, osrednjo cerkev svetega Maksimiljana, ki v svoji notranjost skriva izjemne gotske freske in baročni oltar
in malo manjša cerkev, ki je bila prvič omenjena leta 1359. Obe se nahajata v centru mesta.
Kaj kmalu smo se znašli v centru mesta, na trgu Franza Mohshammerja, ki nosi ime po nekdanjem avstrijskem politiku, ki je umrl v Bischofshofnu. Kot zanimivost, rodil se je v Ljubljani.
V centru smo se znašli dobre tri ure prd tekmo in zabava je bila že v polnem teku.
Na tem mestu bi omenil nekaj hiš, ki krasijo ta trg, večinoma gostiln, ki jih krasi izjemna zunanjost, kar si lahko ogledate na spodnjih slikah.
Na trgu je bilo v tistem trenutku toliko Slovencev, da smo se počutili kot doma v Planici.
Ker je bila tekma na dan svetih Treh kraljev in, ker ta dan v Avstriji predstavlja državni praznik, so bile vse trgovine zaprte. Pijačo in hrano si lahko kupil le na stojnicah in v že omenjenih gostilnah, kjer pa so bile cene na dan tekme izjemno zasoljene, kar ni čudno za mesto, kjer se celo leto nič ne zgodi.
Cena npr. kuhanega vina je bila kar 4 evre, cena npr. enega hotdoga pa kar pet evrov...
Poleg hrane in pijače je bilo možno kupiti tudi drese, kape, šale, v glavnem navijaške artikle, lahko bi rekel vseh, držav, ki nekaj pomenijo v skakalnem športu.
Izstopala je tudi stojnica salzburške pivovarne Stiegl.
Kakšno uro pred začetkom tekme sem se odpravil proti skakalnici Paula Ausserleitnerja, ki leži v severnem delu mesta, slabih 800 m iz centra.
Na skakalnico so se zgrinjale tudi trume slovenskih navijačev, ki naj bi jih na ta dan bilo v Bischofshofnu kar 6 tisoč.
Pogled na skakalnico, ki nosi ime po Paulu Ausserleitnerju, avstrijskem skakalcu, ki se je pri 27 letih smrtno ponesrečil na tej skakalnici.
Pred vstopom je bil opravljen pregled vsakega obiskovalca, ki pa so vseeno lahko v veliki meri pretihotapili svoje opojne pijače na prizorišče tekme.
Sam sem si tekmo ogledal iz sektorja A, torej iz neposredne bližine skakalnice. Karta za ta sektor je stala 30 evrov, za sektor B 20, za C le 15 evrov.
Dogodek je pokrivala avstrijska nacionalna televizija ORF 1.
Na vhodu na skakalnico.
Tekmo si je ogledalo okoli 25.000 obiskovalcev.
Od tega okoli 6000 Slovencev, ki so množično prišli podpret Petra Prevca.
VIP hiša na drugi strani skakalnice.
Peter Prevc po poskusnem skoku.
Še zadnjo teptanje snega,
mimohod zastav udeleženk
in se je začelo.
V pripravljenosti je bil tudi nekdanji svetovni prvak v smučarskih skokih, Franci Petek, ki je bil gost na RTV Sloveniji.
Na zmagovalca turneje pa je čakal Zlati orel.
Ob skoku Petra Prevca so slovenske zastave zavihrale v zrak
in Peter je z najdaljšim skokom vodil po prvi seriji skokov.
Njegov največji konkurent Severin Freund je končal na drugem mestu.
Čakanje na drugo serijo.
Čakal jo je tudi slovenski smučarski skakalec, ki se na žalost ni uvrstil na tekmo. Svetovni prvak v poletih iz leta 2012, Robert Kranjec.
Omeniti velja še najstarejšega zmagovalca tekme svetovnega pokala v smučarskih skokih, japonca Noriakija Kasaija, ki bo letos dopolni 44 let. Gre za legendo skakalnega športa, ki je svoj prvi uspeh dosegel daljnega leta 1992, ko je na letalnici v češkem Harrachovi postal svetovni prvak v poletih. Kot zanimivost velja omeniti, da se je tega leta rodil naš skakalni šampion Peter Prevc,
ki pa ni bil edini Prevc, ki je nastopil na tekmi v Bischofshofnu. Na tekmi je nastopil tudi njegov mlajši brat Domen, ki je zasedel 6. mesto.
Vrhunec smo Slovenci dočakali ob zadnjem skoku tekme, ko je skočil Peter Prevc, ki je s svojim skokom skorajda izboljšal rekordni skok japonca Daikija Ita, ki je pred leti na tej skakalnici skočil kar 143 m, Prevcu je zmanjkalo le pol metra.
Kar pa je bilo dovolj, da je zmagal na tekmi, pred Severinom Freundom in domačim skakalcem Michaelom Hayboeckom.
S tem je po Primožu Peterki, ki je turnejo osvojil leta 1997, postal drugi Slovenec s to lovoriko.
Peter je najprej slavil s sotekmovalci iz reprezentance,
vmes dal intervju za RTV Slovenijo,
njegov brat je medtem, delal selfije s Francijem Petkom,
na koncu pa je slavil še z vodstvom reprezentance.
Nad razpletom pa ni bil razočaran tudi njegov največji konkurent, Nemec Severin Freund, olimpijski prvak iz ekipne tekme v Sočiju, svetovni prvak v poletih iz leta 2014 in zmagovalec svetovnega pokala iz leta 2015.
Najboljši trije na tekmi v Bischofshofnu in na 63. Novoletni turneji. Peter Prevc, Severin Freund in Michael Hayboeck.
Tekmo niso izpustili niti navijači iz Prevčeve domače, Dolenje vasi.
Petre Prevc je tako postal drugi Slovenec z Zlatim orlom.
Tekmovanje se je končalo z veličastnim ognjemetom.
Bil je čas za odhod domov.
Še preden pa zaključim bi dodal še nekaj mejnikov, s katerimi je do sedaj postregla Novoletna turneja. Kot edini skakalec je vse štiri tekme novoletne turneje dobil Nemec Sven Hannavald leta 2002. Enkrat je novoletna turneja imela celo dva zmagovalca, to se je zgodilo leta 2006, ko sta si naslov razdelila Finec Ahonen in Čeh Jnada. Prav Janne Ahonen je skakalec z največ zmagami na novoletni turneji, to je osvojil kar petkrat, Jens Weissflog pa je bil skakalec, ki je dobil največ tekem na Novoletni turneji, kar 10.
Slovenci smo turnejo osvojili dvakrat, leta 1997 je bil uspešen Primož Peterka, letos Peter Prevc, ki je s 1139,5 točkami tudi postavil rekordni izkupiček dosedanjih turnej. Na stopničke smo se uvrstili še dvakrat, leta 2005 je na tretjem mestu novoletne turneje končal Peter Žonta, lansko leto pa še Peter Prevc.
Slovenci smo do sedaj osvojili sedem posamičnih zmag na tekmah novoletne turneje, trikrat je slavil Peter Prevc, in sicer letos v GA-PA, Innsbrucku in Bischofshofnu, dvakrat je uspel Primož Peterka, in sicer obakrat v GA-PA, leta 1997 in leta 2003. Ostali dve zmagi smo Slovenci dosegli v Innsbrucku, leta 1987 s Primožem Ulagom, leta 2004 s Petrom Žonto.
Spodaj prilagam še tabelo vseh zmagovalcev 63. Novoletnih turnej, prav tako zmagovalcev vseh posamičnih tekem.
Ni komentarjev:
Objavite komentar