petek, 18. julij 2014

MEDVEŠČAK ZAGREB - SEVERSTAL CHEREPOVETS
ARENA ZAGREB
27.1.2014


Z ženo sva januarja obiskala tekmo KHL v Zagrebu. Gre za drugo najmočnejše, klubsko hokejsk tekmovanje na svetu. Polno ime lige, ustanovljene leta 2008,  je Kontinentalna hokejska liga. Večina hokejskih klubov, od 28, je iz Rusije, kar 21, v njej pa nastopajo tudi klubi iz Kazahstana, Belorusije, Latvije, Ukrajine, Češke, Slovaške in Hrvaške. V dosedanjih sedmih sezonah sta po dvakrat Gagarinov pokal osvojili ekipi Dinama iz Moskve in AK Bars iz Kazana, po enkrat pa Salavat Julajev, Ska Sankt Petersburg in Metalurg Magnitogorsk. Liga je nastala iz Ruske Superlige in je sprva štela 24 klubov. 


Tekma med domačim Medveščakom in Severstalom iz Cheropevetsa se je odvila v sklopu PAN Arena Ice Feverja. Gre za sklop tekem, ki jih Medveščak odigra v največji zagrebški dvorani, Areni Zagreb, ki se nahaja v zagrebškem predelu Remetinac. Drugače svoje klube Medveščak gosti v Domu Športov. Areno Zagreb so za potrebe Svetovnega prvenstva v rokometu leta 2009 odprli 28.12.2008 s koncertom skupine Prljavo kazalište, tega se je udeležilo 22.500 obiskovalcev. Dan prej sta tekmo v rokometu odigrali reprezentanci Hrvaške in Rusije. Drugače lahko Arena sprejme v času koncerTov kar do 24.000 obiskovalcev, za košarkarske tekme je kapaciteta okoli 16.200, za rokomet in hokej pa dobrih 15.000. Poleg koncerTov in športnih dogodkov se v njej odvijajo tudi kongresi in razstave.


Arena Zgerb je do sedaj gostila številne glasbenike svetovnega formata, od Beyonce, Lady Gaga, Shakire, Stinga, Georga Michaela, Joe Cockerja, do skupine Il Divo in Joseja Carerasa pa tudi Zdravka Čoliča, Halida Bešliča, Lepo Breno in Tonya Cetinskega. V njej sta bili odigrani tudi dve prvenstvi, Svetovno prvenstvo v rokometu leta 2009 in EURO v futsalu 2012.

Ogledala sva si tekmo med najboljšim hrvaškim hokejskim klubom Medveščakom in ruskim klubom Severstal Cherepovets. Medveščak je bil ustanovljen leta 1961, gre za trikratnega zmagovalca jugoslovanske hokejske lige in štirikratnega zmagovalca jugoslovanskega pokala. Na Hrvaškem je 16 krat osvojil domače prvenstvo.


Zig-Zag, Med-veš-čak

Leta 2013 je postal 28 član KHL Lige, v debitantski sezoni se je uvrstil v končnico, kjer je izpadel v prvem krogu proti LEV-u iz Prage s 4-0. 

V svoji prvi sezoni so predstavljali pravo osvežitev lige, podrli so rekord v jakosti navijanja, prav tako so bile njihove tekme najbolj obiskane izmed vseh klubov iz KHL-a.


Če omenim še samo tekmo. Medveščak jo je izgubil po kazenskih strelih z 1-2. Povedli so gostje v 43. minuti z zadetkom Monakhova, izenačili domači minuto zatem, zadel je Thomas. Tekmo si je ogledalo 13.200 gledalcev.


Hokejska tekma se je, kot sem že omenil, odigrala v sklopu PAN ARENA ICE FEVERJA. 


Gre za priznano hrvaško pivo, ki ga proizvaja Carlsberg Hrvaška.


V sklopu športnega kompleksa so 5.11.2010 odprli še največji zabaviščno-trgovski center v Zagrebu, Arena Centar. Pred njim se nahaja kar 3000 parkirnih mest. V njem se nahaja 10 velikih ter 200 majhnih in srednjih trgovin in Interspar, največji hipermarket na Hrvaškem. 


V njem najdemo številne priznane trgovine.


V centru se nahaja tudi veliki kino kompleks Cinestar, v njem se nahaja prvi 4DX kino na Hrvaškem.

BIHAĆ 7.7.2014


Z ženo Almo sva v začetku tega meseca obiskala 277 km oddaljeni Bihać. Glavno mesto Unsko-sanskog kantona in isto imenovane občine z okoli 62.000 prebivalci. Namenjena sva bila v kantonalno bolnico, a še prej sva se ustavila v centru mesta, kjer so nastale naslednje fotografije.

Ozemlje, kjer danes leži Bihać, so prvi prebivalci začeli naseljevati pred okoli 2800 leti. Skozi zadnja stoletja, mesto, ne glede na različno oblast, ohranja status upravnega, kmetijskega, posvetnega in zdravstvenega središča zahodne BiH. Mesto je bilo prizadeto tako v 1. svetovni vojni, kot v drugi, ko se je v neposredni bližini mesta, na Garavicah, zgodil eden najhujših zločinov 2. svetovne vojne. Ubitih je bilo okoli 5.000 Srbov, Hrvatov in Bošnjakov...Po osvoboditvi mesta s strani partizanov, je bil prav v Bihaću ustanovljen Antifašistični svet narodne osvoboditve Jugoslavije, na kratko AVNOJ. Bihać je bil močno prizadet tudi v domovinski vojni za BiH.

Mesto danes velja za nosilca gospodarstva v tem delu Bosne. Tukaj stoji ena največjih pivovarn v državi, ki proizvaja pivo Preminger, prav tako eno najpomembnejših izvoznih podjetij v BiH, Bira - Bihaćka industrija hladilnih naprav.


V samem centru mesta stoji Fethija džamija, prvotno cerkev svetega Antona Padovanskega iz 1266 leta. Gre za eno redkih gotsko oblikovanih džamij v Evropi. V bistvu predstavlja najstarejšo gotsko stavbo v BiH.


Center mesta krasijo številni spomeniki in skulpture. Na sliki spomenik NOB, postavljen ob 600. obletnici mesta Bihać.


Aleja Alije Izetbegovića, prvega predsednika BiH, ki je umrl leta 2003 v Sarajevu in človeka, ki je oče današnje BiH.


Na zgornji sliki mestni park v Bihaću. Ta naj bi nastal okoli leta 1890, za časa Avstro-Ogrske, ko je bilo zgrajenih veliko novih ulic, prav tako kanal ob parku, za potrebe hidroelektarne, ki deluje še danes. Park naj bi obsegal 387 dreves, predvsem platan. Najvišja med njimi doseže višino 32 m. 


Mestu poseben pečat daje 212,5 km dolga smaragdna reka Una. Ta naj bi ime dobila že v času Rimljanov, in sicer iz latinske besede una, ki izhaja iz imena etruščanske boginje Une in pomeni edina.


Mestna plaža na Uni.



Z ženo sva si privoščila kosilo v znani restavraciji Čardak na Uni, kjer sva za naše razmere, smešno poceni, odlično jedla.


Račun za dve brezalkoholni pijači, kavo z mlekom, dve glavni jedi s solato in sladico je znašal samo 11.5 EUR. 


Mešano meso na žaru.

torek, 15. julij 2014

STANLEYJEV POKAL DRUGIČ V SLOVENIJI 13.7.2014


Po zaslugi Anžeta Kopitarja je Stanleyjev pokal obiskal Slovenijo še drugič v obdobju treh let. Pred dvema letoma se njegovega prihoda nisem mogel udeležiti, ker sem bil na dopustu na Hrvaškem. Letos mi njegov ogled ni ušel. Kot vemo, vsak igralec zmagovalnega moštva, lahko z njim ob družbi dveh varnostnikov, preživi en dan. Prvič je Stanley prišel v Sloveniji 6.7.2012. Njegovega obiska se spomnimo po čokolešniku, katerega je Anže jedel iz pokala, po alpskem mleku, ki je s tem doživel izjemno promocijo. Pa tudi po obisku Bleda, njegovega gradu, vožnji s pletno in partiji golfa. Ob 18.00 pa je bil v Hrušici, na tako imenovanem placu, predstavljen radovedni množici. Drugi obisk, ki se je zgodil pred nekaj dnevi, se je za Stanleya prav tako začel z zajtrkom, nato z vožnjo s helikopterjem na Golico, in pa vnovičnem obisku Bleda in vožnji s pletno. Ob 16.00 je obiskal znamenito dvorano Podmežakla, na Jesenicah, kjer ga je pričakala več kot 3000 glava množica ljudi.


Drugače gre za pokal, ki ga vsako leto prejme zmagovalec najmočnejše hokejske lige na svetu, NHL. Pokal obdajajo številne legende in običaji, od pitja šampanjca iz njega, uriniranja, do hranjenja iz njega, tudi psov....Za razliko od pokalov v drugih ameriških športih, ta pokal ni izdelan vsako leto na novo, vsaka ekipa pa ga lahko obdrži eno leto. Pri tem je zanimivost ta, da so na njem vgravirana imena vseh igralcev, trenerjev, menedžerjev in osebja zmagovalnih klubov. Vseeno pa je potrebno dodati, da gre pri tem za kopijo originala, original je bil leta 1892 podeljen s strani generalnega guvernerja Kanade, Lorda Stanleya of Prestona, kot nagrada za najboljši amaterski hokejski klub, za katerega je igrala skorajda vsa njegova družina. Ta 15,5 kg težak  in 89,54 cm visok pokal  so nato prvič podelili leta 1893, Montrealu.

Na spodnji sliki je prikazan prihod Stanleyjevega pokala pred dvorano Podmežakla.


Po prihodu v dvorano je sledil kulturni program in tiskovna konferenca Anžeta Kopitarja. Nato so mlajši dečki odigrali finale in-line turnirja v hokeju. Slavili so Jeseničani nad Blejci.


Prvi pak na tej tekmi je vrgel Anže Kopitar.



Po tekmi je sledilo fotografiranje udeležencev turnirja s Stanleyjevim pokalom in Anžetom Kopitarjem.


Jesenice je obiskal tudi lev Bailey, maskota zmagovalcev lige NHL, Los Angeles Kingsov. Ime je dobil po direktorju Kingsovih oglednikov, Garnetu Baileyu, ki je to funkcijo opravljal sedem let, dokler ni umrl na letu United Airlines 175, torej letalu, ki se je 11.9.2001 zaletelo v World Trade Center v New Yorku. Bailey ima na svojem hrbtu št. 72, ta številka je pripadala temu, kanadskemu igralcu med njegovo hokejsko kariero.   


Po tekmi je sledil vrhunec za nas obiskovalce, slikanje s pokalom. Za sliko iz njegove bližine je bilo potrebno odšteti 5 EUR, drugače je bilo možno tudi slikanje zastonj, le z malo večje daljave.


 Kot sem že omenil, vsaka ekipa lahko obdrži pokal eno leto, od tega ga lahko v času izven sezone, 100 dni, uporablja za sponzorske namene, za parado ob proslavi in za druženje pokala z igralci in drugim osebjem. Tradicijo, da Stanleyjev pokal preživi dan z igralcem zmagovalnega moštva so vpeljali igralci New York Rangersov.

Stanleyjev pokal na odru Podmežakle.


Na sliki vidimo enega od dveh varnostnikov pokala, ki sta za to priložnost prišla v Evropo.


Neskončna vrsta za uradno slikanje s Stanleyjevim pokalom.

ponedeljek, 14. julij 2014

MOZIRSKI GAJ 5.5.2014


V začetku maja sva z ženo obiskala cvetlični park v Mozirju - Mozirski gaj, ki so ga domačini s pomočjo vrtnarjev uredili v 80. letih prejšnjega stoletja. Z urejanjem parka so začeli leta 1974, odprli pa so ga štiri leta kasneje, in sicer 27.4.1978. Prvo leto ga je obiskalo okoli 80,000 obiskovalcev. Za te je odprt šest mesecev, od aprila do septembra. Na 7 ha površine se skozi leto marsikaj dogaja, v času najinega obiska se je tako npr. končala razstava tulipanov. Sam park je kakih 70 km oddaljen od Ljubljane, tako da je obisk parka primeren kot npr. popldanski izlet. Tudi vstopnina ni previsoka, na osebo pet evrov.







Na spodnji sliki vidimo razgledni stolp. Gre za 18 m visok stolp v Mozirskem gaju, katerega višina znaša 18 m. Sestavljen je iz pritličja in iz petih nadstropij. Stolp nudi prekrasen pogled na okolico, zelenice, cvetlične grede, vode in številne etnografske objekte v gaju.





V gaju se nahaja tudi kapelica sv. Valentina, v njej se je možno tudi poročiti.




Japosnski vrt - spodaj.



Mlin, ki so ga prestavili iz zg. toka Ljubije, nekoč last Pleške domačije iz Šmihela nad Mozirjem.


Čebelnjak


V parku je na ogled tudi Zgornjesavinjski želodec, torej trajni suhomesnati proizvod, ki nastane tako, da se najboljši kosi ohlajenega svinjskega mesa zmeljejo, doda se na koščke narezana trda slanina, sol, poper in česnova voda. Te sestavine se nato polnijo v dobro očiščene svinjske mehurje, nato se sušijo. Izdelek je zaščiten z geografsko označbo.