ponedeljek, 3. november 2014

OBISK STADIONA POLJUD V SPLITU 31.7.2014


S hčerko sva sredi letošnjega poletja obiskala splitski stadion Poljud. Gre za stadion v obliki školjke, ki se nahaja v severozahodnem delu Splita, v mestni četrti Poljud. Zgradili so ga za 8. Mediteranske igre, prav tako plavalno dvorano, ki leži v neposredni bližini stadiona in jo vidimo na spodnji sliki.


Obisk stadiona se začne v uradni trgovini Hajduka, kjer je potrebno plačati vstopnino za stadion. Vodeni ogled stadiona, ki traja dobrih 30 minut stane 3 EUR.



V uradni trgovini je možno kupiti različne drese Hajduka, šale, žoge, knjige, obeske itd.


Stadion je danes v lasti mesta Split, zgradili so ga leta 1979 pod načrti dr. Borisa Magaša.


Poleg Mediteranskih iger, ki jih je odprl Josip Broz Tito, je stadion gostil tudi druge pomembne dogodke. Leta 1990 Evropsko prvenstvo v atletiki. Prvenstvo na katerem je npr. francoska moška štafeta 4 X 100 m postavila svetovni rekord s časom 37,79. Še deset let prej je Ruth Fuchs na Mediteranskih igrah vrgla kopje 69,96 m daleč, s čimer je prav tako postavila svetovni rekord. Oba rekorda sta zabeležena na spominski plošči pred stadionom.


Pred stadionom stoji tudi spomenik legendarnemu kapetanu Hajduka Bernardu Vukasu. Ta je za Hajduk odigral kar 615 tekem, na katerih je zabil 300 golov. Po anketi Večernjeg lista je bil proglašen za najboljšega hrvaškega športnika v 20. stoletju, leta 1955 za najboljšega športnika Jugoslavije. Umrl je leta 1983 v starosti 56. let.


Stadion je nekajkrat gostil tudi hrvaško nogometno reprezentanco.Tako so na njem zaigrale tudi reprezentance Brazilije, Nizozemske, Italije, Nemčije. Na njem je enkrat zaigrala tudi reprezentanca Slovenije, na nepozabni tekmi, ki se je končala z rezultatom 3-3. 



Sprva je kapaciteta stadiona znašala 50.000 obiskovalcev, pri čemer se je sedelo le na zahodni in vzhodni strani stadiona. Rekord obiskanosti pa je stadion zabeležil leta 1982, na tekmi med Hajdukom in Dinamom iz Zagreba, ko je stadion obiskalo kar 65.000 gledalcev. Danes ima stadion kapaciteto za 35.000 obiskovalcev.


Na stadionu so gostovala tudi velika koncertna imena hrvaške in svetovne glasbene scene. Med drugim Mišo Kovač, Thompson, Vinko Coce, Iron Maiden ind...


Vodeni ogled stadiona poleg samega stadiona obsega še različne dvorane, od Trophy dvorane, sobe s pokali, do sobe za tiskovne konference ipd...


HNK HAJDUK SPLIT je bil ustanovljen daljnega leta 1911 v Pragi. Osnovalo ga je pet hrvaških študentov iz Prage, Fabjan Kaliterna, Lucijan Stella, Ivan Šakić, Vjekoslav Ivaniševič in Vladimir Šore. Ustanovljen je bil v verjetno najbolj znani praški pivnici U Fleku. Na spodnji sliki najdemo pet ustanoviteljev Hajduka.


Hajduk spada med najtrofejnejše klube nekdanje Jugoslavije. Gre za devetkratne zmagovalce prvenstva Jugoslavije, prav tako za devetkratne zmagovalce pokala Maršala Tita. Gre za edini klub v nekdanji Jugoslaviji, ki je od leta 1923 vedno igral v 1. ligi in edini klub, ki mu je ob osvojitvi državnega naslova, leta 1950, uspelo ostati neporažen.


Naslovom v Jugoslaviji je klub dodal še 10 naslovov prvaka Hrvaške, prvega leta 1941, zadnjega leta 2005. Prav tako je Hajduk osemkratni zmagovalec hrvaškega pokala in šestkratni zmagovalec hrvaškega superpokala.


Uspehe je beležil tudi v Evropi. V ligi prvakov se je v sezonah 1975/76, 1979/80 in 1994/95 prebil do četrtfinala, v pokalu UEFA pa kar do polfinala v sezoni 1983/84. O teh uspehih pričajo časopisni članki na hodnikih poljudskega stadiona.


Omeniti velja zadnjo zlato generacijo Hajduka, ki je klub leta 1995 popeljala do četrtfinala lige prvakov. Takrat so za Hajduk igrali taki mojstri, kot so Gabrič, Štimac, Rapaić, Mornar, Asanovič, Računica, Erceg, Pralija, Vučević ind..


V klubu se radi pohvalijo s tekmo z Manchestrom Unitedom iz leta 1980. Na tej tekmi je sloviti Manchestrski klub doživel najhujši poraz izven meja Velike Britanije. Hajduk ga je premagal s kar 6-0. Na spodnji sliki je spominek, ki ga je klub iz Manchestra pustil po tej tekmi.


Izpostaviti velja še članek o prvi nogometni tekmi Hajduka, iz leta 1911.


Prav tako članek o ustanovitvi navijaške skupine Torcida, najstarejše navijaške skupine v Evropi, ustanovljene leta 1950. Pri tem velja omeniti izjemno podporo regije Hajduku, saj lahko skoraj na vsaki hiši, cesti, v Splitu in okolici najdemo zapis, slogan, grb Hajduka.


Za Hajduk je zaigral tudi najboljši slovenski nogometaš vseh časov, Branko Oblak.


Na poljudskem stadionu se nahaja tudi soba s trofejami. Med njimi bi izpostavil dres s podpisi igralcev Barcelone, ki so leta 2011 gostovali na Poljudu v sklopu prireditve 100 let Hajduka


Pokale za državna prvenstva v Jugoslaviji in na Hrvaškem,prav tako za zmagovalce hrvaškega pokala.


Verjetno najpomembnejši pokal, ki se nahaja na stadionu pa je trofeja Maršala Tita. Vsakoletni zmagovalec je za eno leto dobil original tega pokala. Ker je bil Hajduk zadnji zmagovalec pokala Maršala Tita pred razpadom Jugoslavije, je ta pokal ostal za vedno v njegovi lasti. Čeprav so ga morali v času vojne tudi skrivati, zakopanega v zemljo pod stadionom Poljud.


V sobi za tiskovne konference.



Na VIP tribuni.


Na izhodu iz slačilnic.

Ni komentarjev:

Objavite komentar